English Deutsch
Menu
Billedserier
Hent Adobe Flash player
Glimt fra Landsskuet 2010 lørdag
Skriv i vores gæstebog
Tilmeld NYHEDSMAIL

Opbygning af Landsskuet 2010


Mandag begyndte opbygningen af Landsskuepladsen til Landsskuet 2010 for alvor. Vi skulle jo lige have sendt 20.000 hunde og deres ejere hjem fra World Dog Show.
Her er det Landbrug&Fødevarer, der sætter banner op ved Landsskuets barselsgang.

Mandag begyndte opbygningen af Landsskuepladsen til Landsskuet 2010 for alvor. Vi skulle jo lige have sendt 20.000 hunde og deres ejere hjem fra World Dog Show.
Her er det Landbrug&Fødevarer, der sætter banner op ved Landsskuets barselsgang.


De første køer er ankommet, men deltager dog ikke i udstillingen. De er nemlig kun smukke fotomodeller, som skal fotograferes af en hollandsk kvægfotograf, som hvert år deltager i Landsskuet. De første køer er ankommet, men deltager dog ikke i udstillingen. De er nemlig kun smukke fotomodeller, som skal fotograferes af en hollandsk kvægfotograf, som hvert år deltager i Landsskuet.
Der måles op til det store kvægtelt. Der måles op til det store kvægtelt.
Og males vægge på det nye ismejeri i stald 19. Og males vægge på det nye ismejeri i stald 19.
Der sættes tavler op i fårestalden. Der sættes tavler op i fårestalden.
Udsmykning foran fåre- og gede-staldene. Udsmykning foran fåre- og gede-staldene.
Halmen er klar i kvægstaldene. Halmen er klar i kvægstaldene.
Campingvognene er begyndt at komme på plads. Campingvognene er begyndt at komme på plads.
Landsskuet mange unge medhjælpere er i fuld gang over hele pladsen. Landsskuet mange unge medhjælpere er i fuld gang over hele pladsen.
De første maskiner er ankommet. De første maskiner er ankommet.
Messecenter Hernings folk er ved at trække el til de mange stande. Messecenter Hernings folk er ved at trække el til de mange stande.
Jesper's Planteskole opstiller et legetårn i haveudstillingen. Jesper's Planteskole opstiller et legetårn i haveudstillingen.
Jens Fjordside og Ane Hjørnholm i gang med at opsætte et solsejl i haveområdet. Jens Fjordside og Ane Hjørnholm i gang med at opsætte et solsejl i haveområdet.
De første køer på Landsskuepladsen var fotomodeller, der kun kom for at blive fotograferet. Men de fik selvfølgelig også den store tur med sæbe og børste. De første køer på Landsskuepladsen var fotomodeller, der kun kom for at blive fotograferet. Men de fik selvfølgelig også den store tur med sæbe og børste.
I staldene hang mange af de flotte blomster som en væsentlig del af Landsskuets udseende. I staldene hang mange af de flotte blomster som en væsentlig del af Landsskuets udseende.
Flagstængerne er kørt i stilling til de kommende dages fest. Flagstængerne er kørt i stilling til de kommende dages fest.
Det særlige, grønne savsmuld er klar til at blive fordelt i Hal Q, hvor mange af malkekøerne præsenteres.


Tekst og foto: Erik Poulsen Det særlige, grønne savsmuld er klar til at blive fordelt i Hal Q, hvor mange af malkekøerne præsenteres.


Tekst og foto: Erik Poulsen
Seneste nyt
3.7.10
40.685 besøgte Landsskuet 2010
Landsskuet i Herning sluttede lørdag med et besøgstal på pr&...
Kalender
30.6.11
Kl. 9.00-17.00
Landsskuet 2011 åbner
Programmet for åbningsdagen torsdag er klart i løbet af for ..
Sponsor
Landsskuets sekretariat  |  Asmildklostervej 11  |  DK-8800 Viborg  |  +45 8728 2000  |  info@landsskuet.dk